25 грудня 2024, 11:26
Для них у Центрі знань з неінфекційних захворювань КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР» 24 грудня провели тренінг із елементами воркшопу. Обговорювалися питання психологічної стійкості, профілактики емоційного вигорання, особливостей функціонування балінтовських груп.
Ця актуальна тема зібрала понад 30 сімейних лікарів з більшості центрів ПМСД Полтавщини. Тренерами обрали досвідчених – психолога, керівницю обласного центру психічного здоров’я Наталію Супруненко та керівника Лубенського центру сімейної медицини Олену Пучку.
Під час тренінгу його учасники:
Традиційно вітаючи учасників тренінгу, керівниця обласного центру громадського здоров’я, регіональна координаторка проєкту «Діємо для здоров’я» Ніна Дурдикулиєва відзначила:
«Приємно, що напередодні Різдва Христового, ми маємо за честь приймати у себе вас, сімейних лікарів. Бо разом формуючи команду однодумців – всебічно ерудованих та вмотивованих професіоналів, ми можемо зробити цей світ кращим. Саме ви знаходитеся «на передовій у тилу», відчуваєте загальні суспільні тенденції. До вас перших йдуть пацієнти отримати консультацію, призначення або направлення до вузькопрофільних спеціалістів. Останнім часом через виклики війни все частіше люди почали звертатися до вас не лише з приводу діагностики та лікування хвороб, а й з психологічними проблемами. Буває й так, що медикам доводиться «приймати на себе удар» від емоційних пацієнтів або іноді й колег. Тут не обходиться без професійного та емоційного «вигорання». Зрозуміло, чому чимала кількість лікарів виявила бажання оновити свої знання та вміння, а також навчитися новому. Бачу неабияку зацікавленість у ваших очах».
Пані Ніна ознайомила колег зі спектром активностей, що вже успішно реалізовано та продовжує діяти в області завдяки підтримці проєкту «Діємо для здоров’я». Вона запропонувала бажаючим взяти учать у конкурсі наступної фази проєкту – на пілотні ЦПМСД та громаду. Адже попередній успішний досвід колег з Диканської громади та Козельщанського ЦПМСД дозволив впровадити у них дуже корисні для здоров’я мешканців речі.
Завідувач Центру знань з НІЗ Володимир Голубєв нагадав колегам про фактори ризику виникнення неінфекційних захворювань. Він розповів, як ефективно можна комунікувати зі своїми пацієнтами про їх профілактику. Окремо зупинився на ролі стресового фактору в розвитку НІЗ.
Більш детально цю тему розкрила в своїй презентації клінічний психолог, психотерапевтка, в.о. керівника Центру психічного здоров’я КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги ПОР» Наталія Супруненко. Яка Формула «Національної стійкості»? Яким бути в державі Центрам психічного здоров’я в закладах охорони здоров’я «Допомога поруч» і коли це станеться? Обговорили ці та інші питання, що реально здатні допомогти у формуванні колективної та особистої стресостійкості. Зокрема, дізналися як працює один з методів створення колективної стійкості – Балінтовська група, що заснований за принципом «рівний рівному».
Тему щодо різновидів емоційного вигорання, його причини та симптоми розкрила Олена Пучка – директорка КП «КНП Лубенський міський Центр ПМСД».
Пані Олена поділилася досвідом роботи їхнього закладу, як вони у себе в колективі попереджають емоційне вигорання та формують культуру психологічної стійкості. Корт настільного тенісу, створеного за підтримки проєкту, «Острівець здоров’я», колективна зарядка та пілатес, скандинавська хода, танцювання бачати, зона вільна від гаджетів для діточок, Клуб ментального здоров’я – ось перелік лише деяких опцій для колективу та пацієнтів. «Наше кредо – цінуймо щасливі миті», – говорить пані Олена.
Практичні кейси відпрацьовували у групах. Одна з груп пропрацювала кейс – як діяти при стресі від перевантаження роботою. Відіграли ситуацію: медична працівниця працює понаднормово через недостатню кількість персоналу. Вона почувається перевантаженою, втомленою та не в змозі збалансувати роботу та особисте життя. Разом досліджували способи ефективного управління часом та завданнями, обмінювалися стратегіями розподілу обов’язків та встановлення меж, відшукували способи збереження балансу між роботою і відпочинком.
Ось деякі цитати з тренінгу:
«Стійкість лідера – стійкість колективу».
«Джерело підтримки – добрі стосунки».
«Ми всі зараз як їжачки, переживаючи постійно психоемоційні складні події, можемо іноді й вколотися».
«Про свої переживання добре писати «Щоденник стійкості», можна це робити й у своїй голові».
«Стійкість – це про любов, це про українців».
КП «Полтавський обласний центр громадського
здоров’я Полтавської обласної ради»
Підпишіться, щоб отримувати листи.