• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Колектив молодих науковців Полтавської політехніки відзначений парламентською премією за інноваційні розробки у сфері безпеки та обороноздатності України

16 травня 2025, 10:46

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
Брифінг Науковців (4)

Днями наукова робота «Інформаційні технології забезпечення національної безпеки та обороноздатності України» представників Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Аліни Янко, Олександра Лактіонова та Анни Черв’як була відзначена Премією Верховної Ради України. А сьогодні молоді науковці разом із проректоркою вишу з наукової роботи Оленою Степовою поділилися з полтавцями історією своїх напрацювань та їх застосуванням на практиці в офіційному медіацентрі Полтавщини.

Національний університет “Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка” – це сучасний освітньо-науковий простір, у якому формується нова генерація дослідників, інноваторів та фахівців. Тут постійно підвищують рівень наукових досягнень, яскравим свідченням чого є високі позиції вишу в усеукраїнських і міжнародних рейтингах, зазначила Олена Степова.

“Полтавська політехніка – єдиний заклад вищої освіти області, який увійшов до престижного рейтингу оцінювання європейських найкращих університетів QS World University Rankings Europe. В університеті створена потужна наукова екосистема, до якої входить 10 наукових шкіл, десятки сучасних науково-навчальних лабораторій і інноваційних просторів. Полтавська політехніка сприяє розвитку й підвищенню ефективної діяльності наукових шкіл. Така робота відзначена на державному рівні. Науковці вишу стають лауреатами престижних державних і галузевих премій. От і цього року напередодні Дня науки колектив молодих науковців Полтавської політехніки здобув чергову перемогу – вони стали лауреатами премії Верховної Ради України для молодих вчених. Це вагомий здобуток і відзначення наукових досягнень наших фахівців у галузі науки і техніки, а саме: Анни Черв’як, доктора філософії, вченого секретаря університету, Олександра Лактіонова, кандидата технічних наук, доцента. Аліна Янко, кандидат технічних наук, доцент, наразі перебуває в науковому відрядженні за кордоном”, – сказала проректорка Полтавської політехніки.

 

Анна Черв’як розповіла, що разом із Олександром Лактіоновим вона вже працювала над однією темою. Цей проєкт подавали на премію Президента України для молодих вчених. І 2022-го року полтавські науковці стали лауреатами цієї премії.

 

“Враховуючи, що вже на той момент у 2022-му році почалося повномасштабне вторгнення, ми вирішили, що питання інформаційних систем, питання захисту інформації в національній обороноздатності, національній безпеці є надзвичайно актуальним. І ми продовжили нашу наукову роботу. А у 2024-му році, скооперувавшись із ще однією нашою колегою Аліною Янко, ми сформували проєкт “Інформаційні технології захисту національної безпеки та обороноздатності”. І вирішили податися на конкурс для здобуття премії Верховної Ради України для молодих вчених. Нам було дуже приємно, що наш проєкт відзначили, що ми стали лауреатами цієї вагомої і такої значущої для науковців премії. І будемо продовжувати розвивати цю тему. Але що стосується саме цього проєкту, то нашим колективом було використано новітні інформаційні технології в системах управління та захисту національної безпеки та обороноздатності. Ми з’ясували, що для експлуатації наявних та введення нових перспективних керуючих систем оборонодатності держави необхідно в обов’язковому порядку, щоб у їх системі були високовідмовостійкі та надпродуктивні системи обробки інформації. І запропонували надійні системи обробки інформації та методи корективу помилок інформації, що дозволяє забезпечити високий рівень захисту інформаційних систем і національного інформаційного простору загалом. Досліджуючи дане питання, ми також запропонували алгоритми контролю помилок та корекції інформації, що дозволяє оперативно реагувати на виклики зовнішні, внутрішні. Другу частину роботи ми присвятили тому, щоб дослідити непозиційні системи чисел, які нам дозволяли в математичному моделюванні забезпечити високий рівень захисту інформації. Тобто ми підійшли до цього питання комплексно з точки зору інформаційних технологій, інформаційних систем, математичного моделювання. І саме завдяки цій комплексності ми змогли досягти того, що запропоновані нами рішення є ефективними й надійними”, – розповіла Анна Черв’як.

 

Олександр Лактіонов доповнив пояснення колеги. 

 

“Використання сучасних інформаційних технологій на теренах нашої країни й у світі корелює з рівнем безпеки та обороноздатності як нашої країни, так і наших міжнародних партнерів. І ключем до успішного та ефективного розвитку й забезпечення надійності є використання новітніх інструментів, які дозволяють швидко реагувати на виклики, безпечно усувати помилки та розробляти план майбутніх дій щодо вибору стратегії рішення залежно від ситуації, що склалася. Вказана технологія, вказані пропозиції, розроблені нами, являють собою методологію інтегрованого аналізу даних. Її сутність полягає в тому, що вона включає всі перераховані колегою інструменти та дозволяє ефективно усувати помилки й здійснювати саме прогноз наявних ситуацій, що можуть скластися, залежно від того, де використовуються вказані інструменти. Вони можуть використовуватися як для діагностики різних людинно-машинних систем, у тім числі безпілотних, прогнозувати дії безпілотних систем, виявляти аспекти надійності. Вони дозволяють фактично складати план майбутніх дій і аналіз подій, які виникають у процесі використання запропонованих рішень. Основною перевагою й “родзинкою” роботи є використання модулярної арифметики. Цей інструмент дозволяє фіксувати й швидше обробляти інформацію, бо він її стискує і таким чином здійснюється забезпечення продуктивності роботи сучасних апаратних рішень. Фактично, використовуючи вказані інструменти, можна розробити власне апаратне та програмне забезпечення на кшталт одноплатного комп’ютера, який буде використовуватися залежно від ситуацій та потреб. Наприклад, в енергетиці, медицині, безпілотних системах тощо. Наша робота підтримує і корелює із стратегіями розвитку інформаційно-комунікаційних технологій України”, – зазначив Олександр Лактіонов. 

 

За його словами, розробки полтавських науковців мають подвійне призначення. Їх можна використовувати як у сфері безпеки та оборони, так і в цивільному напрямку, наприклад, для місій пошуку людей, тварин на територіях, на яких тільки-но завершилися бойові дії, для виявлення людей під завалами та ін. Також підходять ці напрацювання для машинобудування чи інших промислових сфер, де, власне, нині й використовуються.

 

“Наша робота має практико-орієнтований напрямок”, – додала Анна Черв’як.

 

На сьогодні фахівці Полтавської політехніки продовжують свою наукову роботу, зокрема займаються робототехнічними платформами. Це інший напрямок досліджень, кажуть, але надихнула на нього якраз попередня тема.

 

Загалом на здобуття Премії Верховної Ради цього року було подано 61 проєкт, до конкурсу допущено 60.

 

Поділитись

Теги

наука
брифінг

Новина за темою

Науковці Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського взяли участь у заходах, присвячених 125-річчю з дня народження академіка О. В. Квасницького
16/05/2025
Економіст світової слави: 160 років від дня народження Михайла Туган-Барановського
16/05/2025
Новорічні хімічні дива під час заняття STEM-лабораторії відбувалися в Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара
16/05/2025
Брифінг Науковців (2)

Брифінг Науковців (2)

Брифінг Науковців (3)

Брифінг Науковців (3)

Брифінг Науковців

Брифінг Науковців

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
Лідери України, Франції, Великої Британії, Німеччини та Польщі провели телефонну розмову з Президентом США Дональдом Трампом Лідери України, Франції, Великої Британії, Німеччини та Польщі провели телефонну розмову з Президентом США Дональдом Трампом
16/05/2025
На платформі Дія.Освіта оприлюднено добірку мотиваційних відео BecomingX Ukraine
16/05/2025
Правила перевезення дітей у автомобілях
16/05/2025
Пріоритет номер один – це повне, безумовне й чесне припинення вогню – виступ Президента України на саміті Європейської політичної спільноти
16/05/2025
На Полтавщині провели ярмарок вакансій для ветеранів і ветеранок у межах проєкту з реінтеграції в агросектор
16/05/2025
Зовнішня торгівля товарами Полтавської області за І квартал 2025 року
16/05/2025
Олена Зеленська ознайомилася з реалізацією реформи шкільного харчування на Волині
16/05/2025
«Діалог влади та бізнесу»: на Полтавщині обговорили питання митної політики
16/05/2025
Цифрові трансформації на кафедрі ІСТ ПДАУ: інфраструктура, яка формує майбутнє
16/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту