У заході, приуроченому Дню пам’яті жертв політичних репресій та 125-річчю від дня народження краянина і письменника-гумориста, взяли участь заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Антон Чубенко, директор державного архіву Валентина Гудим, ректор університету Марина Гриньова, науковці, краєзнавці, студенти.
«Полтавський педагогічний університет разом із архівістами області висвітлює нові й невідомі факти з життя і творчості нашого земляка, гумориста, патірота, справжнього українця Олександра Ковіньки. У фокусі – не загальнодоступні джерела досліджень, а дійсно докуметальні, архівні, які не були висвітлені медійно, – зауважив Антон Чубенко. – Багато полтавців досі пам’ятають його – чоловіка, який любив Україну та все українське. Масштабувати знання про сподвижників слова, продовжувати їхні славні традиції, шанувати їхню пам’ять – це також потужна зброя проти ворога. Це наш щит і надійний фундамент у розбудові вільної та незалежної України».
Під час проведення уроку студенти мали можливість ознайомитися з маловідомими документами, що розповідають про непростий життєвий шлях письменника, його багаторічне переслідування за політичну неблагонадійність і «безкласовий гумор».
Презентовані документи свідчать, що «контрреволюціонер і націоналіст» Ковінька від середини 1920-х років уже перебував під постійним наглядом репресивних органів ДПУ – НКВС.
У грудні 1934 року був уперше заарештований за сфальсифікованою справою створення у Полтаві контрреволюційної повстанської і терористичної організації, метою якої була боротьба з радянською владою, та за зв’язок із представниками української діаспори у Канаді. Слідчі акцентували особливу увагу про перебування Олександра Ковіньки у військових частинах Директорії у 1918-1920 роках, що у своїх творах письменник «не мав почуття класовости» і не брав активної участі у громадському житті. Разом із ним у слідчій справі заарештованими значилися інші відомі літератори Григорій Майфет та Петро Ванченко.
Учасникам заходу були презентовані кримінальні справи О. І. Ковіньки (№№ 234896; 36546) за 1934-1935, 1950 роки: копії протоколів допитів, анкети арештованого, постанови та обвинувальні вироки, лист-клопотання письменника до голови Президії Верховної Ради РСР про зняття обвинувачень та можливості повернення в Україну (червень 1953 року), висновок Верховного Суду СРСР про реабілітацію письменника (04 серпня 1956 року) та ін.
Архівні документи також розповідають про комунікацію Олександра Ковіньки з іншими письменниками та літераторами Полтавщини, його прагнення у період хрущовської відлиги вже після повернення до Полтави послужитися місцевій громаді, пошанувати належним чином інших репресованих краян-письменників і колег із літературного цеху – Остапа Вишню та Пилипа Капельгородського, намагання через гумор змінити тоталітарну країну на демократичну.
Виставка підготовлена за документами Державного архіву Полтавської області та Галузевого Державного архіву Служби безпеки України.
Чубенко (11)
DSC08013
Аудиторія (2)
Молодь (2)
Підпишіться, щоб отримувати листи.