«На Полтавщині завершили процес виготовлення та затвердження облікової документації на 52 археологічні об’єкти – поселення, курганні та ґрунтовий некрополі, фортифікаційні споруди – в межах Більського мікрорегіону. 9 травня 2025 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України видало наказ, згідно з яким усі ці об’єкти віднесені до пам’яток культурної спадщини місцевого значення. Усі вони є складовими грандіозного комплексу пам’яток території й округи Більського городища та Історико-культурного заповідника «Більськ», – розповів Антон Чубенко. – Насправді цьому передувала кропітка польова, науково-дослідна робота впродовж останніх 10 років. Було обстежено площу семи тисяч гектар та виявлено всі об’єкти, уточнено інформацію про них, зокрема межі, площі».
За словами Ігоря Короста, надалі фахівці Історико-культурного заповідника «Більськ» розробили облікову документацію, яка отримала схвалення Консультативної ради з питань культурної спадщини при Полтавській облдержадміністрації й експертної комісії з питань обліку культурної спадщини Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.
Із-поміж 52 паспортизованих об’єктів 35 локалізуються в межах Котелевської селищної ради, 16 – Опішнянської селищної ради, ще один – на теренах обох вказаних громад.
Віднесення їх до Державного реєстру пам’яток – істотний крок до забезпечення реального збереження. Фактично будь-яка діяльність на теренах цих об’єктів відтепер узгоджується та суворо контролюється. Надалі на ці території буде виготовлено спеціальну землевпорядну документацію, як того й передбачає законодавство України.
Як розповіли спікери, наступним етапом роботи стане укладання загального паспорта на весь Більський археологічний комплекс.
«Ця робота відбуватиметься в співпраці та координації відповідних органів Полтавщини й Сумщини, адже й у сусідній області частково локалізується Більське городище», – зауважив Антон Чубенко.
Паралельно з цим етапом триває робота щодо надання грандіозному комплексу статусу міжнародного.
У межах виконання даного завдання та за допомогою іноземних партнерів на території мікрорегіону передбачається провести масштабні наукові мультидисциплінарні дослідження.
Вони включатимуть, зокрема й магнітометричні вивчення, що реалізують за сприяння німецької фундації «Ukraine Art Aid Center», а також масштабні археологічні роботи, підтримані Німецьким археологічним інститутом.
Паспортизація Більськ
Паспортизація Більськ (6)
Паспортизація Більськ (1)
Паспортизація Більськ (2)
Підпишіться, щоб отримувати листи.