• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Раннє втручання – сімейна орієнтована послуга, яка потрібна дітям

17 липня 2025, 15:08

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
  • Департамент соціального захисту населення
Раннє Втручання

Виявити, зреагувати, допомогти та вчасно скорегувати завжди краще, ніж долати наслідки втраченого часу. Особливо це питання актуальне для процесів розвитку та здоров’я новонароджених та дітей перших років життя.

Важливим інструментом соціальної підтримки в цій царині є розвиток послуги раннього втручання – міждисциплінарної допомоги сім’ям з дітьми раннього віку(від народження до 4-х років), у яких є порушення розвитку або високий ризик набуття інвалідності.

На сьогодні послугу раннього втручання можна отримати в Полтавській, Кременчуцькій та Пирятинській громадах.

За І півріччя 2025 року командами раннього втручання центрів громад послугу раннього втручання надано для 73 дітей, які мають інвалідність або перебувають у групі ризику.  Проведено понад 420 зустрічей для консультацій та спілкування з родинами.

В чому полягає суть раннього втручання та в чому цінність такого інструменту підтримки родини з дітьми?

Дослідження підтверджують, що перші роки життя дитини є визначальними для її подальшого росту та розвитку і впливають на її майбутнє. При цьому кожна дитина пізнає світ у своєму темпі і потребує різного обсягу зусиль з боку дорослих, особливо, якщо мова йде про дітей із порушеннями розвитку.

Важливо інвестувати у розвиток таких дітей у ранньому віці, адже це допомагає уникнути більш серйозних проблем у майбутньому. Реалізувати право дитини на найкращий старт у житті допомагає раннє виявлення та раннє втручання.

Раннє втручання – це підтримка спрямована на покращення розвитку дитини та підвищення якості життя родини.

Нормативно правовим документом, яким врегульовано процедурні моменти щодо Порядку дій надавачів послуги раннього втручання є Постанова КМУ від 27 грудня 2023 р. № 1392 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1392-2023-%D0%BF#Text) та Наказ Мінсоцполітики від 18.02.2021 №92 яким затверджено методичні рекомендацій щодо впровадження практики надання послуги раннього втручання.

Раннє втручання включає:

- Супровід сімей, які виховують малюків із порушенням розвитку;

- Підтримку родини в подоланні кризи;

- Допомогу родині у розвитку життєво необхідних умінь та навичок у дитини;

- Сприяння покращенню взаємодії малюка із членами родини та соціуму.

Які категорії перебувають у фокусі «Раннього втручання»?

Для сімей, які виховують дітей від народження до чотирьох повних років, у яких:

  1. Встановлено відповідний діагноз, що супроводжується затримками розвитку дитини (незалежно від ступеня тяжкості). Наприклад, дитячий церебральний параліч, розлади аутистичного спектра, синдром Дауна, епілепсія та інші.
  2. Визначено затримку в розумовому, моторному, соціально-емоційному та комунікативному розвитку за допомогою скринінгів або тестів.
  3. Є ризик появи затримки розвитку внаслідок певних біологічних та соціальних чинників. Наприклад, діти, народжені раніше терміну; діти, народжені з малою вагою та інші; діти, які перебувають в будинку дитини; сім’ї, які отримали будь-який травматичний досвід, в тому числі пов'язаний із війною, який може вплинути на розвиток дитини.
  4. Сім’ї, де батьки мають сумніви та хвилювання щодо розвитку своєї дитини або питання стосовно відносин із маленькою дитиною, її поведінки та взаємодії з іншими людьми.

Де родина може отримати послуги раннього втручання в області?

За фінансової підтримки Дитячого Фонду ООН UNICEF Ukraine з березня 2024 року створено та функціонує відділення раннього втручання на базі Полтавського міського центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю.

В штаті команди 4 фахівці, які пройшла тренінговий курс „Технологія надання послуги раннього втручання” в рамках реалізації проєкту UNICEF „СПІЛЬНО”.

З метою запровадження комплексної послуги раннього втручання у рамках проєкту „Посилення системи інтегрованих соціальних послуг для дітей з інвалідністю та тих хто знаходиться під загрозою разом із їхніми сім’ями, для кращого догляду за кожною дитиною” Дитячого Фонду ООН (UNICEF) та Благодійної організації навчально-реабілітаційного центру ,,Джерело” (м. Львів), дві команди по 4 фахівців Кременчуцької та Пирятинської тергромад пройшли відповідне навчання.

Тому для отримання послуги раннього втручання мешканців області можуть звернутися до Пирятинського центру надання соціальних послуг та Кременчуцького міського Центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю.

Контакти центрів для запису на консультацію шукайте в інфографіці.

В межах конкурсного відбору надавачів соціальних послуг в рамках ініціативи Мінсоцполітики та UNICEF з надання фінансової підтримки у вигляді малих грантів послуга раннього втручання матиме додатковий позитивний поштовш, адже ще два надавача - БФ «Карітас Полтава» та БО «ПБФ «Карітас Лубни» планують надавати цю послугу маленьким мешканцям області та їх родинам.

 

Поділитись

Теги

соцзахист
Обласний центр соцслужб

Новина за темою

Уряд визначив чіткий та прозорий підхід до виплат за судовими рішеннями для всіх пенсіонерів
17/07/2025
Як внутрішньо переміщеним особам отримати субсидію на оренду житла
17/07/2025
Догляд вдома, натуральна допомога та соціальна адаптація: які послуги найчастіше обирають на Соціальному порталі Мінсоцполітики
17/07/2025
Раннє Втручання (2)

Раннє Втручання (2)

Раннє Втручання, Пост Page 0003

Раннє Втручання, Пост Page 0003

Раннє Втручання, Пост Page 0004

Раннє Втручання, Пост Page 0004

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
У спорткомплексі «Акваарена» збільшили кількість годин для занять ветеранів і військових У спорткомплексі «Акваарена» збільшили кількість годин для занять ветеранів і військових
17/07/2025
В Полтавській ОВА продовжують працювати цілодобові гарячі лінії обласного контактного центру
17/07/2025
Ще чотири шкільні автобуси передали громадам Полтавщини
17/07/2025
Збільшення власного виробництва зброї та внутрішнього економічного потенціалу – Президент назвав пріоритети роботи нового уряду
17/07/2025
Зовнішня торгівля товарами Полтавської області за підсумками 5 місяців  2025 року
17/07/2025
У Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва щодня відбуваються інтерактивні заходи для відвідувачів
17/07/2025
18 липня в Полтавські області очікується гроза, місцями шквали 15-20 м/с
17/07/2025
Традиція випікання та дарування обрядових різдвяних пряників на Слобожанщині внесена до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України
17/07/2025
Виступ Президента України на пленарному засіданні Верховної Ради
17/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту