26 грудня 2024, 08:39
Мережу закладів охорони здоров’я Полтавщини представляє нині 104 медичні установи. З них 20 – обласні високоспеціалізовані заклади, 25 центральних районних лікарень, 10 міських (серед них 1 дитяча), 1 перинатальний центр вторинного рівня, 2 стоматологічні поліклініки, 1 дитяча стоматологічна поліклініка. Продовжує розвиватися й сімейна медицина. Нині до складу 45-ти центрів первинної медико-санітарної допомоги входить загалом 306 амбулаторій загальної практики, 438 ФАПів та 23 пункти здоров’я. За потребою відкрилось 2 нових центра первинної медико-санітарної допомоги.
Для того, щоб усіх в цих закладах на території області медична допомога була однаково якісною та доступною як для жителів міст, так і віддалених сіл, ми продовжуємо спільно формувати ефективну мережу закладів. План розвитку Полтавського госпітального округу поступово реалізується. Відповідно до рішень сесії Полтавської обласної ради у 2024 році проведено реорганізацію восьми медичних закладів шляхом об’єднання з більш потужними стаціонарними закладами.
Так що працюємо спільно з представниками влади на місцях, щоб поступово розширювати спектр надання медичних послуг. Ось приклад. Цьогоріч ми отримували численні схвальні відгуки від мешканців ряду віддалених сіл, де проживає чимало й внутрішньо переміщених громадян. До них, згідно попередньо складеного графіку, приїздила команда обласних фахівців з високоспеціалізованих закладів. Ця ініціатива здійснюється в рамках комплексних заходів «Дбаємо про здоров’я», що ініційовані Департаментом охорони здоров’я Полтавської ОВА. Чудову можливість отримати консультацію та призначення кардіолога, ендокринолога, офтальмолога чи невролога з обласної лікарні, не виїжджаючи до Полтави, вже отримало близько тисячі громадян. Перед тим, як приїздити, опитували – на яких лікарів був запит. До речі, до обласних фахівців підключилися активісти БО «Світло надії», які бажаючим робили тести на ВІЛ, гепатит С та цукор крові. Не забуваючи про важливість профілактичної складової, під час кожного виїзду спеціалісти обласного центру громадського здоров’я консультували місцевих мешканців щодо профілактики неінфекційних захворювань: серцево-судинних, онкологічних, хронічних респіраторних захворювань, цукрового діабету, відмови від шкідливих звичок тощо.
– На Полтавщині триває розбудова сучасної системи реабілітаційної допомоги згідно нинішніх потреб. Зараз у закладах охорони здоров’я області функціонує 19 реабілітаційних відділень. Проводимо підготовку висококваліфікованих різнопрофільних кадрів для мультидисциплінарних команд із надання сучасної реабілітаційної допомоги.
У Комунальному підприємстві «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В.Скліфосовського Полтавської обласної ради» відкрито 12-й в державі надсучасний реабілітаційний центр національної мережі RECOVERY, де можуть відновлюватися поранені не тільки з Полтавщини, а й з усієї України.
Створено відділення реабілітаційної та фізичної медицини на 20 ліжок у КНП «Гадяцька міська центральна лікарня» Гадяцької міської ради.
Після захисту проєкту «Людський вимір: Інклюзивні дані для стабільності та розвитку», у КНП «Оржицька лікарня» Оржицької селищної ради відкрито реабілітаційне відділення для військових та цивільних громадян. Для цього залучили кошти гранту, місцевого бюджету та медичного закладу.
У межах Програми з відновлення України триває реконструкція лікарні у м. Лохвиця та терапевтичного корпусу КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського Полтавської обласної ради».
– Тут у нас також відбулися певні визначні події, зокрема з розвитку медичних технологій, чому сприяє осучаснення обладнання. В обласній клінічній лікарні відкрито нову операційну, де встановили ангіограф світового рівня. Це найновіше медичне обладнання, яке дозволяє надавати високотехнологічну допомогу пацієнтам з гострим мозковим інсультом та іншими патологіями судинної системи. Його отримали завдяки реалізації спільного проєкту Міністерства охорони здоров’я України та Світового банку-World Bank Ukraine «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».
Для забезпечення гарантованої та своєчасної доступності наших громадян до послуг онкоскринінгу в поточному році відкрито Центр надання онкологічної допомоги населенню Зіньківської громади, він функціонує як структурний підрозділ КП «Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер Полтавської обласної ради».
Команда ортопедів-травматологів КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В.Скліфосовського Полтавської обласної ради» у співпраці з фахівцями ДУ «Інститут патології хребта та суглобів імені професора М.І. Ситенка НАМН України» та Лабораторії біомедичної інженерії LLC «Osteonica» вперше успішно виконали пацієнту надскладне реконструктивне оперативне втручання з відновлення ушкоджених кісток із застосуванням передових методик індивідуального 3-D моделювання.
За кошти обласного бюджету для обласної лікарні придбали ще один магнітно-резонансний томограф, застосування якого дасть змогу значно збільшити кількість обстежених пацієнтів та підвищити якість лікування. А завдяки грантовій угоді між Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA) та Урядом України у межах Програми екстреного відновлення обласна лікарня отримала нейрохірургічний мікроскоп нового покоління, який забезпечує якісну візуалізацію та 26-кратне збільшення операційного поля. Від підприємства «Агроекологія» відділення судинної хірургії закладу отримало сучасний електрокоагулятор для біозварювання судин. У Центрі нефрології та діалізу встановили вісім нових апаратів для гемодіалізу від провідного світового виробника медичного обладнання – компанії B.Braun.
Для обласної лікарні та Миргородської лікарні інтенсивного лікування придбано сучасні агіографічні системи для ендоваскулярних інтервенційних втручань.
Таких прикладів, на щастя, чимало як в обласних закладах, так і міських, завдяки, в тому числі, й підтримці міжнародних партнерів та благодійних організацій.
– Маємо гарні приклади і тут. Ось як в КП «Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», де запрацював новий комп’ютерний томограф, придбаний завдяки співпраці обласної адміністрації, МОЗ України та Світового банку.
Благодійний фонд «280 днів» передав Перинатальному центру КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського Полтавської обласної ради» ультрасучасне обладнання для догляду та медичної допомоги немовлятам.
У Центрі спеціалізованої педіатричної допомоги КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського Полтавської обласної ради» облаштували дві кімнати для матері й дитини, завдяки реалізації проєкту співпраці з благодійним фондом «СОС дитячі містечка». Від Благодійного фонду Центр отримав сучасний високоточний апарат для скринінгу слуху у дітей.
– Швидше та комфортніше доставляти фахівців до пацієнтів з найвіддаленіших населених пунктів Полтавщини допомагають нові отримані автомобілі. Цьогоріч 10 центрів первинної медико-санітарної допомоги області від Міністерства охорони здоров’я України отримали по легковому автомобілю, закупленому за кошти спеціального фонду Державного бюджету України «Відновлення і розвиток стійкої національної моделі медичної галузі України» у рамках Угоди про грант Глобального фонду фінансування Проєкту «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя».
Сенчанська, Білицька та Гребінківська громади області отримали для медичних закладів сімейної медицини автомобілі для медико-соціальної допомоги дітям із перших днів життя. Цей транспорт передала благодійна організація ЮНІСЕФ у межах спільної програми з Міністерством охорони здоров’я «Турбота з народження вдома».
Для неонатальної бригади КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського» від Представництва ЮНІСЕФ в Україні передали унікальний автомобіль швидкої медичної допомоги для порятунку новонароджених. Це перший в області такий автомобіль.
У межах проєкту «EU4Recovery-розширення прав і можливостей громад в Україні» Миргородська територіальна громада отримала спецавтомобіль, яким мультидисциплінарна команда місцевої лікарні виїжджатиме до маломобільних пацієнтів та, за необхідності, транспортуватиме їх до медичного закладу.
Три центри ПМСД Хорольської, Миргородської та Чорнухинської територіальних громад отримали сучасні електромобілі, закуплені МОЗ України в межах проєкту зі Світовим банком «Зміцнення системи охорони здоров'я та збереження життя» для виїздів до малорухливих пацієнтів, патронажу новонароджених, паліативної допомоги, мобільних пунктів вакцинації.
Від Червоного Хреста Південної Кореї три медичних заклади (КП «Кременчуцький обласний клінічний шпиталь для ветеранів війни» Полтавської обласної ради, КП «Пирятинська лікарня Пирятинської міської ради», КП «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Полтавської обласної ради») отримали спеціалізовані автомобілі, які будуть використовуватися для міжлікарняних перевезень пацієнтів.
– Які ще нові цікаві події були в медицині нашої області в році, що добігає кінця?
В області реалізовано пілотний проєкт щодо зубопротезування та зуболікування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Ще одна важлива ініціатива успішно впроваджується на Полтавщині. У всіх територіальних громадах області з літа цього року запроваджується спільний з «Укрпоштою» пілотний проєкт щодо роботи мобільних аптечних пунктів. Тепер ліки і послуги сімейних лікарів стали доступнішими для «глибинки». Для цього ми проаналізували – де саме потрібна допомога з доїздом до мешканців. Розробили масштабування на область з прив’язкою сіл області до ЦПМСД та точок базування АТ «УКРПОШТА». Визначили села, де є амбулаторії або ФАПи. Обрали як пілотну Градизьку громаду. Цією зручною послугою скористалося вже понад 2,5 тисячі жителів віддалених сіл.
Ось ще цікавий приклад. У рамках проекту Світового банку отримано обладнання для деконтамінації медичних відходів для комунального підприємства «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського Полтавської обласної ради» та комунального підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради».
З осені розпочалися виїзди фахівців комунального підприємства «Полтавська обласна станція переливання крові» Полтавської обласної ради» на мобільній станції забору крові, отриманої від уряду Швеції. Це перший на Полтавщині спеціально обладнаний автомобіль такого класу. Приємно, що медичні працівники активно підтримали цю ідею, вже здійснено кілька виїздів до закладів охорони здоров’я для забору крові у працівників, здали кров також керівники і фахівці обласної військової адміністрації. Поступово будуть здійснюватися виїзди цієї мобільної станції до різних населених пунктів області, так щоб кожен, хто бажає, приєднався до цієї благородної справи – стати донором крові, допомагати тим, хто цього потребує.
– Згоден з Вами. Позитивні приклади хочу навести життєстверджуючі. Хоча триває війна, і багато матерів разом з дітьми виїхало за кордон, але за одинадцять місяців поточного року в області народилось 5590 малюків.
Наші мужні українці продовжують довіряти інституції сімейного лікаря, і Полтавщина не є винятком. Майже на кінець цього року декларацій про вибір лікаря первинної медичної допомоги укладено з понад 1 мільйоном 225 тисячами осіб, що навіть більше, ніж минулого року.
Щиро дякую за самовіддану працю, стійкість та віру в краще всім вірним своїй державі українцям, жителям Полтавщини, в їх числі – колегам! Бажаю всім сил, натхнення та нових звершень, тепла та світла в домівках! Бажаю в новому році звершення мрій, добробуту та, звичайно, гарного міцного здоров’я!
Підпишіться, щоб отримувати листи.