17 липня 2025, 08:52
Вплив УФ-променів може сприяти появі еритем, сонячних опіків, старінню шкіри, меланомі тощо. Еритема та сонячний опік – гострі реакції шкіри на надмірну кількість ультрафіолету. Під дією сонячної радіації судини розширюються та збільшується об’єм крові у дермі, тому виникає еритема (запальний процес на шкірі чи слизових оболонках, що проявляється почервонінням).
Мінімальна кількість УФ-променів, що спричиняє невелику еритему чи легке почервоніння шкіри, залежить від: типу шкіри, її товщини, кількості меланіну в епідермісі, вироблення меланіну після перебування на сонці та інтенсивності випромінювання. Крім цього, здатність УФ-променів спричиняти еритему залежить від довжини хвиль випромінювання, що виражається як «спектр дії» еритеми. Він зазвичай знаходиться в діапазоні UVB променів.
Важливо пам’ятати, що опіків може зазнати будь-яка частина тіла – навіть мочки вух, губи, шкіра голови. Зазвичай, пошкодження шкіри з’являються протягом кількох годин після впливу УФ-променів.
Симптоми та ознаки сонячного опіку:
Обов’язково звертайтеся до лікаря, якщо:
Звертайтеся в екстрену медичну допомогу, якщо відчуваєте лихоманку, непритомність, зневоднення.
Протягом кількох днів тіло може почати відновлюватися самостійно, відшаровуючи пошкоджений верхній шар шкіри. Деякий час після цього, шкіра у місці опіку може мати незвичний колір та малюнок. Сильний опік може загоюватися кілька днів.
Запобігти сонячним опікам та пов’язаним із ними станам можна, захистивши власну шкіру, особливо, – перебуваючи на свіжому повітрі, навіть у похмурі дні.
Запам’ятайте прості правила:
Інтенсивне та багаторазове перебування на сонці, а також неодноразові опіки, прискорюють процеси старіння шкіри та збільшують ризики виникнення раку шкіри, зокрема меланоми, та інших захворювань, що вражають цей орган.
За матеріалами ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»
Підпишіться, щоб отримувати листи.